Kategoria: Składki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę starać się o składki ZUS po śmierci męża?

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2019-07-24

Jestem wdową po zmarłym w 2008 roku mężu. Mąż nie doczekał się emerytury. Opłacał tylko składki ZUS. Czy mogę starać się o składki ZUS po śmierci męża?

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

»Wybrane opinie klientów

Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog
Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT

Odpowiadając na zadane przez Panią pytanie należałoby odwołać się do przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 40b-40e), ustawy z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych oraz ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Konsekwencją reformy emerytalnej z roku 1999 jest to, że wszystkie pracujące osoby od tego momentu mają konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W 2011 r. przeprowadzono kolejną reformę dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych. Po obniżeniu przez Sejm wysokości składki trafiającej do wybranego funduszu, osoby mogły zdecydować, czy dalej chcą być członkami OFE, czy ich składka ma trafiać do ZUS. W taki sposób od 1 maja 2011 r. ZUS rozpoczął – obok prowadzenia kont – prowadzenie subkont. Są to specjalne konta, które ma każdy, kto należał do jednego z otwartych funduszy emerytalnych.

Otwarty fundusz emerytalny – II filar (kapitałowy) miał charakter obowiązkowy dla osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r., które podlegały ubezpieczeniom społecznym, natomiast osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. – mogły indywidualnie podjąć decyzję o przystąpieniu do II filaru. Jeżeli osoba urodziła się przed 1 stycznia 1949 r., ta zasada nie miała do nich zastosowania.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli chodzi o dziedziczenie składek – składki zgromadzone w OFE podlegają dziedziczeniu, natomiast w ZUS wygląda to inaczej. Środki na subkoncie, podobnie jak środki zgromadzone w OFE, są dziedziczone. Dziedziczenie odbywa się na tych samych zasadach. W przypadku śmierci osoby, która zgromadziła składki na subkoncie, wszystkie osoby wskazane dziedziczą te składki. Zarówno środki zgromadzone na subkoncie ZUS, jak i w OFE, są wypłacane w dwóch częściach: małżonkowi zmarłej osoby oraz osobom wskazanym (uposażonym) przez zmarłego.

W pierwszej kolejności środki z ZUS lub OFE dziedziczy więc małżonek osoby zmarłej. Jeśli między małżonkami istniała ustawowa wspólnota majątkowa, dziedziczący małżonek ma prawo do połowy środków zgromadzonych w trakcie małżeństwa. Pieniądze są przekazywane na rachunek małżonka w OFE, a jeśli takiego nie posiada, Fundusz powinien mu je otworzyć i tam wpłacić zgromadzone środki. Natomiast, jeśli środki były na subkoncie w ZUS, trafiają na subkonto dziedziczącego współmałżonka. W obydwu przypadkach pieniądze są doliczane do zgromadzonych już składek tej osoby. Druga połowa środków pozostawionych przez zmarłego w ZUS czy OFE trafia do osób przez niego uposażonych.

Dziedziczenie składek z subkonta ZUS jest możliwe tylko w wypadku, gdy na subkonto były odprowadzane środki. Niestety, ale skoro śmierć Pani męża nastąpiła w roku 2008, a subkonto ZUS rozpoczęło swoje funkcjonowanie od roku 2011 nie ma możliwości dziedziczenia składek ZUS z tej przyczyny, że opłacanie składek ZUS tylko do I filaru powoduje, że nie podlegają one dziedziczeniu. Jeśli natomiast zmarły był członkiem OFE, jego składki są dziedziczone.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z składkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »