Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Chcę złożyć wniosek do ZUS-u o wyliczenie emerytury. Na moją prośbę dokumenty od 1980 r. do 1999 r. z poprzedniego zakładu pracy zostały mi przesłane z potwierdzeniem za zgodność z oryginałem (świadectwa pracy) przez wójta gminy, który był moim poprzednim pracodawcą. Czy ZUS, wyliczając mi emeryturę, weźmie je pod uwagę? Czy one się nie liczą?
Generalnie ZUS uznaje dokumenty poświadczone za zgodność z oryginałem, ale tylko wówczas, gdy to poświadczenie zostanie dokonane przez upoważnione podmioty, np. notariusza. Ksero i dokumenty z pieczątką pracodawcy stwierdzającą zgodność z oryginałem są zwykle przez ZUS nieakceptowane (z mojego doświadczenia, aczkolwiek pewnie co jednostka/oddział to inna praktyka). Zgodnie bowiem z przepisami ubezpieczeni mają obowiązek przedkładać w ZUS oryginały dokumentów lub kopie, ale tylko takie, które mają moc prawną, np. są poświadczone notarialnie. Chcąc zatem mieć pewność, że ZUS dokumentu nie odrzuci z uwagi na poświadczenie przez podmiot nieupoważniony z mocy ustaw, zalecam sporządzić notarialne poświadczenie za zgodność z oryginałem.
Pracodawca winien zwrócić Pani oryginały, a zachować w aktach wykonane przez siebie kopie poświadczone przez niego (pracodawcę) za zgodność z oryginałem. Jeżeli bowiem inspektor pracy w trakcie kontroli stwierdzi, że w aktach osobowych pracownika zamiast kopii znajdują się oryginały i tak zobowiąże on pracodawcę, aby oryginały zastąpił kopiami. Proszę bowiem zwrócić uwagę, że zgodnie z par. 5 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej „pracodawca przechowuje w aktach osobowych pracownika, prowadzonych w postaci papierowej, odpisy lub kopie dokumentów przedłożonych przez osobę ubiegającą się o zatrudnienie lub pracownika, poświadczone przez pracodawcę lub osobę upoważnioną przez pracodawcę za zgodność z przedłożonym dokumentem”. Tylko w niektórych przypadkach dokumenty zamieszczane w aktach osobowych mogą być przechowywane w oryginale i są to:
Pani Anna przez lata pracowała w lokalnej firmie od 1985 do 1999 roku. Gdy postanowiła złożyć wniosek o emeryturę, jej poprzedni pracodawca przesłał jej kserokopie świadectw pracy z pieczątką potwierdzającą zgodność z oryginałem. ZUS jednak odmówił uznania tych dokumentów, twierdząc, że tylko notarialnie poświadczone kopie są akceptowane. Anna musiała udać się do notariusza i ponownie złożyć dokumenty.
Pan Janek, emerytowany nauczyciel, złożył do ZUS-u wniosek o emeryturę wraz z oryginałami świadectw pracy. ZUS przyjął dokumenty, ale zwrócił uwagę, że mogą one zostać uznane wyłącznie po przedłożeniu ich kopii poświadczonych notarialnie. Pan Janek musiał oddać dokumenty do notariusza i dostarczyć kopie.
Pani Maria, pracownica urzędu gminy, po przejściu na emeryturę, zgromadziła dokumenty dotyczące okresu zatrudnienia sprzed 2000 roku. Gdy złożyła je do ZUS-u, okazało się, że poświadczenie zgodności z oryginałem przez jej pracodawcę nie zostało uznane. Dopiero gdy notariusz poświadczył dokumenty, ZUS je zaakceptował i przystąpił do wyliczania jej emerytury.
Składając wniosek o emeryturę, warto pamiętać, że ZUS akceptuje jedynie oryginały dokumentów lub kopie poświadczone notarialnie za zgodność z oryginałem. Dokumenty poświadczone przez pracodawcę lub inne nieupoważnione osoby mogą zostać odrzucone. Aby uniknąć opóźnień w procesie, zaleca się dokładne sprawdzenie, jakie formy dokumentów ZUS uznaje za ważne.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism urzędowych, takich jak wnioski do ZUS, dzięki czemu możesz szybko i wygodnie uzyskać pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać indywidualne wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika