Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Doliczenie wakacji i ferii zimowych do stażu pracy w gospodarstwie rolnym

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-10-04

Czy mam szansę na doliczenie wakacji i ferii zimowych do stażu pracy w gospodarstwie rolnym moich rodziców? Gdy byłam w szkole średniej (lata 1976-1979) w czasie wolnym od nauki pomagałam rodzicom w gospodarstwie, w czasie trwania nauki mieszkałam na stancji. Do stażu pracy brakuje mi trzech miesięcy.

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Postaram się poniżej odpowiedzieć szczegółowo na zadane przez Panią pytanie. Otóż, teoretycznie jest możliwe doliczenie okresu Pani pracy w gospodarstwie rolnym rodziców w czasie przerw od nauki. Piszę teoretycznie, bo muszą zostać spełnione pewne warunki, tj. w kontekście Pani pytanie będzie musiała Pani udowodnić, że rzeczywiście wykonywała wówczas pracę przez minimum 4 godziny dziennie w czasie ferii i wakacji.

Jeżeli chodzi o stanowisko wyrażone w orzecznictwie to aprobuje się możliwość doliczenia pracy wakacyjnej do stażu pracy. Żeby nie być w tym zakresie gołosłowną powołam Pani wyrok Sąd Najwyższego z dnia 19 grudnia 2000 r., sygn. akt II UKN 155/00, w którym sąd uznał, że przy ustaleniu prawa do emerytury uwzględnia się okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, świadczonej przed dniem 1 stycznia 1983 r. w wymiarze przekraczającym połowę pełnego wymiaru czasu pracy, także w czasie wakacji szkolnych (art. 10 ust. 3 w związku z art. 6 ust. 2 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz. U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.).

Podobne stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 czerwca 2014 r., sygn. akt III UK 180/13 stanowiąc, że przy ustalaniu prawa do emerytury uwzględnia się okres pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, świadczonej przed dniem 1 stycznia 1983 r. w wymiarze przekraczającym połowę pełnego wymiaru czasu pracy, także gdy przypadał on w czasie wakacji szkolnych (art. 6 ust. 2 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, j.t. Dz. U. z 2013 r., poz. 1440 ze zm.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Podobną konkluzję można odnieść oczywiście do ferii szkolnych, tyle że te przypadają w okresie zimowym, gdzie np. prace polowe w zasadzie nie są wykonywane. Będzie trzeba zatem udowodnić przed sądem, że np. rodzice mieli tyle zwierzaków, że należało je karmić, doglądać, czyścić itd. przez min. 4 godziny dziennie. Może należało też wykonywać przez te kilka godzin inne gospodarskie prace, ale to kwestia ich udowodnienia.

Proszę się jednak spodziewać, że pomimo iż np. przedłoży Pani pisemne oświadczenia świadków, że Pani pracowała w gospodarstwie, ZUS niestety nie będzie chciał Pani uznać tych okresów do stażu pracy (taka jest ogólnopolska praktyka) i będzie się Pani musiała odwołać do sądu i dopiero na sali sądowej udowodnić, za pośrednictwem zeznań świadków, że Pani rzeczywiście wykonywała prace w okresie przerw w nauce. Ciężar udowodnienia tych okoliczności będzie ciążył na Pani.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »