Doliczenie wakacji i ferii zimowych do stażu pracy w gospodarstwie rolnym

Autor: Katarzyna Siwiec

Czy mam szansę na doliczenie wakacji i ferii zimowych do stażu pracy w gospodarstwie rolnym moich rodziców? Gdy byłam w szkole średniej (lata 1976-1979) w czasie wolnym od nauki pomagałam rodzicom w gospodarstwie, w czasie trwania nauki mieszkałam na stancji. Do stażu pracy brakuje mi trzech miesięcy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Doliczenie wakacji i ferii zimowych do stażu pracy w gospodarstwie rolnym

Doliczenie okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców w czasie przerw od nauki do stażu pracy

Postaram się poniżej odpowiedzieć szczegółowo na zadane przez Panią pytanie. Otóż, teoretycznie jest możliwe doliczenie okresu Pani pracy w gospodarstwie rolnym rodziców w czasie przerw od nauki. Piszę teoretycznie, bo muszą zostać spełnione pewne warunki, tj. w kontekście Pani pytanie będzie musiała Pani udowodnić, że rzeczywiście wykonywała wówczas pracę przez minimum 4 godziny dziennie w czasie ferii i wakacji.

Jeżeli chodzi o stanowisko wyrażone w orzecznictwie to aprobuje się możliwość doliczenia pracy wakacyjnej do stażu pracy. Żeby nie być w tym zakresie gołosłowną powołam Pani wyrok Sąd Najwyższego z dnia 19 grudnia 2000 r., sygn. akt II UKN 155/00, w którym sąd uznał, że przy ustaleniu prawa do emerytury uwzględnia się okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, świadczonej przed dniem 1 stycznia 1983 r. w wymiarze przekraczającym połowę pełnego wymiaru czasu pracy, także w czasie wakacji szkolnych (art. 10 ust. 3 w związku z art. 6 ust. 2 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz. U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.).

Zobacz również: Zawieszenie działów specjalnych produkcji rolnej

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustalenie prawa do emerytury z uwzględnieniem okresów pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia

Podobne stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 czerwca 2014 r., sygn. akt III UK 180/13 stanowiąc, że przy ustalaniu prawa do emerytury uwzględnia się okres pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, świadczonej przed dniem 1 stycznia 1983 r. w wymiarze przekraczającym połowę pełnego wymiaru czasu pracy, także gdy przypadał on w czasie wakacji szkolnych (art. 6 ust. 2 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, j.t. Dz. U. z 2013 r., poz. 1440 ze zm.).

Podobną konkluzję można odnieść oczywiście do ferii szkolnych, tyle że te przypadają w okresie zimowym, gdzie np. prace polowe w zasadzie nie są wykonywane. Będzie trzeba zatem udowodnić przed sądem, że np. rodzice mieli tyle zwierzaków, że należało je karmić, doglądać, czyścić itd. przez min. 4 godziny dziennie. Może należało też wykonywać przez te kilka godzin inne gospodarskie prace, ale to kwestia ich udowodnienia.

Proszę się jednak spodziewać, że pomimo iż np. przedłoży Pani pisemne oświadczenia świadków, że Pani pracowała w gospodarstwie, ZUS niestety nie będzie chciał Pani uznać tych okresów do stażu pracy (taka jest ogólnopolska praktyka) i będzie się Pani musiała odwołać do sądu i dopiero na sali sądowej udowodnić, za pośrednictwem zeznań świadków, że Pani rzeczywiście wykonywała prace w okresie przerw w nauce. Ciężar udowodnienia tych okoliczności będzie ciążył na Pani.

Zobacz również: Czy studia dzienne wlicza się do stażu pracy nauczyciela

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Praca przy zwierzętach w czasie ferii zimowych
Pani Maria, urodzona w 1960 roku, jako nastolatka pomagała rodzicom w gospodarstwie w czasie ferii zimowych. Ich gospodarstwo obejmowało hodowlę bydła, więc codziennie od rana zajmowała się karmieniem krów, czyszczeniem obory i dojeniem. Zeznania sąsiadów oraz członków rodziny potwierdziły jej regularną pracę przez co najmniej 4 godziny dziennie. Na tej podstawie sąd przyznał jej prawo do doliczenia tego okresu do stażu pracy.

 

Prace polowe w czasie wakacji
Pan Jan w latach 1975–1978 uczęszczał do technikum, ale wakacje spędzał, pomagając w gospodarstwie rodziców. Każde lato zajmował się żniwami, zwożeniem siana i młóceniem zboża. Choć mieszkał w internacie w trakcie roku szkolnego, sąd uznał zeznania świadków i dokumenty potwierdzające jego aktywność w gospodarstwie. Dzięki temu mógł doliczyć ten okres do stażu pracy.

 

Codzienne obowiązki w gospodarstwie
Pani Anna, będąc uczennicą liceum w latach 1977–1980, w każdą przerwę świąteczną, ferie i wakacje angażowała się w prace gospodarskie. W jej domu hodowano świnie i drób, więc jej obowiązki obejmowały karmienie, sprzątanie i przygotowywanie paszy. Początkowo ZUS odmówił uznania tego okresu, ale po odwołaniu do sądu i przedstawieniu zeznań świadków, sąd uwzględnił ten czas w jej stażu pracy.

Podsumowanie

Doliczenie okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców w czasie wakacji i ferii zimowych do stażu pracy jest możliwe, ale wymaga spełnienia określonych warunków. Kluczowe jest udowodnienie, że praca była wykonywana regularnie, przez co najmniej 4 godziny dziennie, oraz że miała istotne znaczenie dla funkcjonowania gospodarstwa. Zeznania świadków, dokumenty czy inne dowody mogą pomóc w potwierdzeniu tych faktów. W praktyce ZUS często odrzuca takie wnioski, dlatego sprawa może wymagać dochodzenia swoich praw w sądzie. Orzecznictwo wskazuje jednak, że w odpowiednich okolicznościach sądy uznają te okresy za zaliczane do stażu pracy, co może mieć istotne znaczenie przy ubieganiu się o emeryturę.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz pomocy w doliczeniu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Oferujemy indywidualne konsultacje, analizę dokumentów oraz wsparcie w przygotowaniu wniosków i odwołań. Skontaktuj się z nami, aby skutecznie dochodzić swoich praw i zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny