Przejście na L4 z innego tytułu

Autor: Marta Handzlik

Zostałam zatrudniona w marcu na czas określony na dwa lata na umowie o pracę. W pierwszej połowie maja, poszłam na zwolnienie lekarskie (depresja). Obecnie jestem na L4 od psychiatry. W tej chwili jestem w siódmym tygodniu ciąży. W jaki sposób mogę przejść na zwolnienie związane z ciążą, tzn. na L4 z innego tytułu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przejście na L4 z innego tytułu

Ciąża na zwolnieniu lekarskim od psychiatry

Okres zasiłkowy w przypadku ciąży wynosi 270 dni (w przypadku pozostałych chorób jedynie 182 dni), przy czym w braku przerwy między zwolnieniami do okresu tego doliczy się także poprzednie zwolnienie lekarskie.

Jeśli chodzi o okresy zwolnienia, to sumować należy: wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy (w tym wypadku pod uwagę bierzemy łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy); okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą (w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni); okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:

  • niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
  • umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
  • spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
  • wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Aby więc rozpocząć nowy okres zasiłkowy, musiałaby Pani zrobić przynajmniej jednodniową przerwę w zwolnieniach i wówczas ZUS co do zasady powinien otworzyć nowy okres zasiłkowy. Wtedy będzie Pani chroniona przed rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia z powodu długiego zwolnienia, a także przed wręczeniem Pani wypowiedzenia.

Zobacz również: Konsekwencje rezygnacji ze świadczenia rehabilitacyjnego

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

 

Ania, nauczycielka w szkole podstawowej, od początku roku szkolnego zmagała się z problemami zdrowotnymi niezwiązanymi z ciążą, które wymagały od niej wielokrotnego korzystania ze zwolnień lekarskich. W czwartym miesiącu ciąży, zdiagnozowano u niej stan wymagający natychmiastowego przejścia na zwolnienie lekarskie związane z ciążą. Ania, poinformowana o możliwości sumowania okresów zwolnienia, zdecydowała się na jednodniową przerwę między zwolnieniami, aby rozpocząć nowy okres zasiłkowy z tytułu ciąży.

 

Karolina, specjalistka IT, pracująca zdalnie, cierpi na przewlekłe bóle pleców, które znacznie nasiliły się w trakcie jej pracy. Po kilku miesiącach na zwolnieniu lekarskim z tego powodu, dowiedziała się, że jest w ciąży. Karolina skonsultowała się ze swoim lekarzem, który zalecił jej przejście na zwolnienie lekarskie związane z ciążą, aby zapewnić sobie i dziecku najlepsze warunki do zdrowia. Zastosowała się do procedury, robiąc jednodniową przerwę między zwolnieniami, aby móc korzystać z dłuższego okresu zasiłkowego.

 

Magda, projektantka graficzna, od kilku tygodni zmagała się z silnymi migrenami, które znacząco utrudniały jej pracę. Po otrzymaniu diagnozy ciążowej, zdecydowała, że najlepszym rozwiązaniem będzie przejście na zwolnienie związane z ciążą, mając na uwadze własne zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Wiedząc, że ciąża umożliwia dłuższy okres zasiłkowy, Magda zaplanowała krótką przerwę między zwolnieniami, aby zainicjować nowy okres zasiłkowy, co umożliwiło jej skorzystanie z pełnej ochrony zasiłkowej.

Podsumowanie

 

Przejście na zwolnienie lekarskie z innego tytułu w przypadku ciąży wymaga znajomości przepisów i odpowiedniego planowania. Aby rozpocząć nowy okres zasiłkowy związanego z ciążą, konieczna może być jednodniowa przerwa między zwolnieniami. Dzięki temu pracownice mogą skorzystać z dłuższego okresu zasiłkowego, zapewniając sobie i swojemu dziecku dodatkową ochronę oraz wsparcie finansowe w tym kluczowym czasie.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia w nawigacji po przepisach dotyczących zwolnień lekarskich i zasiłków? Skorzystaj z naszych porad prawnych online i profesjonalnej pomocy w przygotowaniu niezbędnych pism, aby bezproblemowo przejść na zwolnienie związanego z ciążą i zabezpieczyć swoje prawa. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »