Zasiłek macierzyński dla matki prowadzącej działalność gospodarczą na preferencyjnych stawkach ZUS

Autor: Maria Turowska

Jak wygląda sytuacja po urodzeniu dziecka, jeśli kobieta prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, będąc na preferencyjnych stawkach ZUS, a mąż kobiety jest zatrudniony na umowę o pracę? Czy po urodzeniu dziecka przysługuje jej zasiłek macierzyński, urlop macierzyński? Jeżeli tak, to przez jaki czas i w jakiej wysokości może on być? Czy podczas pobierania zasiłku kobieta może pracować? Czy jest jakiś limit wynagrodzenia, które może osiągnąć? Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę ojciec dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, zwolnieniu macierzyńskim? Jeżeli tak, to czy wtedy matka dziecka nie otrzymuje już zasiłku macierzyńskiego? W jakiej wysokości ojciec dziecka otrzymuje wynagrodzenie? Czy matka musi wykorzystać obowiązkowo jakąś konkretną część tego zasiłku/urlopu? Jak długo ojciec może być na tym zasiłku/urlopie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zasiłek macierzyński dla matki prowadzącej działalność gospodarczą na preferencyjnych stawkach ZUS

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Kobietom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą również przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego, o ile są objęte ubezpieczeniem chorobowym i dobrowolnie opłacały składki na to ubezpieczenie. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego będzie wyliczana zgodnie z art. 48 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej jako „ustawa”).

W sytuacji opłacania składek w preferencyjnej wysokości podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego zostanie obliczona na podstawie tej niższej podstawy wymiaru składek. Zastosowanie będzie jednak miał art. 31 ust. 3a ustawy, zgodnie z którym w przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych okaże się niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego, określonego w ustawie o świadczeniach rodzinnych, tj. od 1000 złotych, kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Innymi słowy, nawet w przypadku opłacania składek w preferencyjnej wysokości wysokość zasiłku macierzyńskiego nie może być niższa niż 1000 złotych.

Prowadzenie działalności w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Prowadzenie działalności gospodarczej podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego jest prawnie dozwolone, co potwierdzają także komentarze do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych: „Należy podkreślić, że obowiązujące przepisy nie zabraniają aktywności zawodowej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego. Ta aktywność jest dopuszczalna zarówno gdy zasiłek macierzyński dana osoba nabyła z działalności, jak i gdy prawo do zasiłku nabyła z wykonywanej równocześnie umowy o pracę czy też innego tytułu” (por. J. Wantoch-Rekowski, Komentarz do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, LEX 2015).

Podkreśla to także orzecznictwo: „Prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie przebywania na zasiłku macierzyńskim przez przedsiębiorcę nie jest prawnie zakazane” (wyr. SA w Białymstoku z dnia 28 listopada 2019 r., sygn. akt III AUa 551/19).

Przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń w tym zakresie, tj. nie ma również ograniczeń kwotowych.

Przejęcie urlopu macierzyńskiego przez ojca

Odnosząc się natomiast do kwestii dotyczącej tego, czy ojciec dziecka może przejąć część urlopu macierzyńskiego, należy wskazać, iż jest to możliwe. Ubezpieczona niebędąca pracownikiem, która zamierza zrezygnować z zasiłku macierzyńskiego, powinna złożyć pisemny wniosek w tej sprawie, w terminie najpóźniej przed datą planowanego zakończenia korzystania z tego zasiłku. W takim przypadku ojciec dziecka występuje z wnioskiem o zasiłek macierzyński, a jeśli ojciec dziecka jest pracownikiem – z wnioskiem o urlop macierzyński lub urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, w wymiarze niewykorzystanym przez matkę dziecka, w terminie przypadającym bezpośrednio po okresie wykorzystanym przez matkę. Zasiłek macierzyński musi być jednak wykorzystany przez matkę dziecka przez okres co najmniej 14 tygodni po porodzie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
2. Por. J. Wantoch-Rekowski, Komentarz do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, LEX 2015
3. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 28 listopada 2019 r., sygn. akt III AUa 551/19

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »