Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak umowy-zlecenia dla pracownika - praca na czarno

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-05-23

Nie dałem pracownikowi umowy-zlecenia w 2013 roku, zrobiłem to dopiero w 2014 roku. Pracownik pracował na czarno niestety, teraz to wyciągnął, bo w 2013 roku podpisywał za mnie faktury i dokumenty oraz logował się swoim loginem do systemów. Jak rozwiązać tę sprawę? Co mi grozi? Dodam, że w 2014 r. już dostał umowę-zlecenie, a później o pracę.

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Jeżeli zatrudniał Pan pracownika na czarno, nie zgłaszał do ZUS-u, nie opłacał składek na ubezpieczenie społeczne, to zgodnie z treścią art. 98 ust. 1 pkt 1 a i  2 ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych może Pan podlegać  karze grzywny do 5000 zł.

Przepis ten mówi, że „kto, jako płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika nie zgłasza wymaganych ustawą danych lub zgłasza nieprawdziwe dane albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia albo kto nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie podlega karze grzywny do 5000 złotych”. Jeżeli był to jednak np. student do 26. roku życia, nie ma obowiązku opłaty za niego składek ZUS.

Natomiast co do zasady umowa-zlecenia nie musi mieć formy pisemnej, więc nie jest problemem brak samej umowy, tylko ewentualne zatrudnienie bez zgłoszenia do ZUS-u, jeżeli jest tak obowiązek, oraz zatrudnianie na warunkach zlecenia, gdy powinna być zawarta umowa o pracę. Zatrudnianie na umowach śmieciowych stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika i z tego tytułu może otrzymać Pan mandat do wysokości 30 000 zł.  Art. 281 pkt 1 i 2 Kodeksu pracy stanowi, że „kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 powinna być zawarta umowa o pracę, albo

nie potwierdza na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł”.

Ponadto pracownik, jeżeli będzie mu na tym zależało, może Pana pozwać do sądu o ustalenie stosunku pracy. Co do rozwiązania tej sprawy w zasadzie widzę dwa: albo dogadanie się z pracownikiem, albo zgłoszenie go do ubezpieczeń z datą wsteczną, ale to już niestety jest potwierdzenie, że zatrudniał Pan pracownika z naruszeniem przepisów.

Proponuję w każdym razie nie podejmować pochopnych działań. Jeżeli nawet pracownik zainteresuje Państwową Inspekcję Pracy tą sprawą, to jeżeli to Pana jednorazowe postępowanie, raczej grzywna będzie niższa niż wyższa. 30 tysięcy wymierzane jest raczej wtedy, gdy ktoś uporczywie i długotrwale narusza prawa pracownika, a Pan finalnie go zatrudnił, więc stopień Pana zawinienia jest mniejszy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ZUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »