Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Mam pytanie odnośnie składki KRUS. Razem z małżonką mieszkamy i pracujemy za granicą, w Holandii od 12 lat. Jakieś 5 lat temu moja żona odziedziczyła 3 ha pola i gospodarstwo. Pracownik KRUS-u powiedział, że moja żona musi opłacać KRUS obowiązkowo. Tylko że my płacimy ubezpieczenie i rozliczamy się za granicą. Czy mamy płacić podwójnie? Pracownik mówił, że jeśli nie będziemy płacić, cofną dotację na to pole. Czy to prawda? Podatek jest płacony.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników „wymienionemu ubezpieczeniu podlega obowiązkowo: rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także małżonek rolnika oraz domownik stale pracujący w tym gospodarstwie, jeżeli rolnik ten, jego małżonek, domownik, nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych”.
Uznaje się, że rolnik lub domownik podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, jeżeli z tytułu wykonywania pracy (bez względu na wymiar czasu pracy) czy innej aktywności zawodowej, objęty jest obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym i rentowymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 121 z późn. zm.).
Zobacz również: Czy można płacić KRUS i pracować za granicą
Ubezpieczenie z mocy ustawy istnieje niezależnie od woli osoby spełniającej warunki do podlegania temu ubezpieczeniu lub woli płatnika. Z podlegania ubezpieczeniu w trybie obowiązkowym nie można zrezygnować. W każdym zatem przypadku, gdy rolnik lub domownik spełnia wszystkie warunki do obowiązkowego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, w tym jeżeli nie podlega obowiązkowo innemu ubezpieczeniu społecznemu na mocy odrębnych przepisów (wyjątek – przypisy dotyczące prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej), staje się on ubezpieczonym z mocy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Jakkolwiek ustawa stanowi, że rolnik, jego małżonek lub domownik spełniający określone warunki podlega ubezpieczeniu z mocy samej ustawy, to stosownie do postanowień art. 37 ust. 1 tej ustawy rolnik jest obowiązany, nie czekając na wezwanie, w ciągu 14 dni zgłosić się do ubezpieczenia we właściwej jednostce Kasy. Ponadto jest on zobowiązany w tym terminie zgłaszać wszystkie osoby podlegające ubezpieczeniu w jego gospodarstwie.
Zaprzestając prowadzenia gospodarstwa rolnego. należy wyrejestrować się w KRUS-u: https://www.krus.gov.pl/fileadmin/moje_dokumenty/dokumenty/bip/form/ubezp/UD_24A_2017.pdf – wskazując datę powstania ubezpieczenia w Holandii.
Zobacz również: Czy KRUS dolicza ZUS do emerytury?
Oczywiście, że nie jesteście zobowiązani do opłaty składek KRUS, skoro podlegacie pod ubezpieczenie zapewne z tytułu umowy o pracę w Holandii. Nie podlegacie pod ubezpieczenie KRUS.
Dotacje nie są uzależnione od osobistego wykonywania pracy na roli. Możecie mieć rzeszę pracowników na gospodarstwie – dla ARiMR-u nie ma znaczenia, czy roboty są wykonywane osobiście, istotne, aby sposób zagospodarowania ziemi był zgodny z treścią wniosku.
Proszę złożyć w KRUS-ie dowód na ubezpieczenie za granicą i przestać się przejmować straszeniem. A na pracownika udzielającego takich informacji złożyć stosowną skargę.
Zobacz również: Wyrejestrowanie z KRUS domownika
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika