Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Przez 11 lat jestem zatrudniona w danej firmie. Na papierze umowa widnieje na pół etatu. Pracę wykonuję jednak przez cały ten czas na pełny etat. Do ZUS-u więc trafiają składki od pół etatu. Planuję złożyć sprawę w sądzie celem odzyskania składek od tej połowy wynagrodzenia, która wypłacana jest pod stołem. Czy możliwe jest odzyskanie składek za wszystkie lata – czy ulegają one jakiemuś przedawnieniu? Jeśli tak, to jaki okres jest możliwy do odzyskania? Czy ja jako pracownik zostanę w jakimś stopniu ukarana, ujawniając taką sytuację?
Podstawę rozstrzygnięcia w tej kwestii stanowi art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego, który przewiduje, iż „powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny”. W razie sporu co do treści umowy lub rodzaju stosunku prawnego, na podstawie którego była świadczona praca, pracownikowi przysługuje roszczenie o ustalenie rodzaju i treści umowy w oparciu o treść art. 189. Przepis ten wprowadza istnienie interesu prawnego jako materialnoprawną podstawę zasadności powództwa o ustalenie stosunku prawnego lub prawa.
Sąd Rejonowy miał na uwadze stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w wyroku z 5 grudnia 2002 r. (sygn. akt I PKN 629/01), że pracownik ma interes prawny w ustaleniu rzeczywistej treści stosunku pracy, jeżeli wynikające z niego roszczenia majątkowe mogą powstać dopiero w przyszłości. Zgodnie z treścią art. 22 § 1 Kodeksu pracy „przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem”. Treścią umowy o pracę jest więc zobowiązanie się pracownika do wykonywania określonej pracy za wynagrodzeniem. Umowa o pracę posiada cechy stosunku zobowiązaniowego – jest dobrowolna, dwustronnie zobowiązująca, odpłatna i konsensualna. Cechy stosunku pracy, wynikające z art. 22 wyróżniają go spośród innych stosunków prawnych do niego zbliżonych, w szczególności od umowy o dzieło (art. 627 i nast. Kodeksu pracy) agencyjnej (art. 758 i nast.) oraz umowy zlecenia (art. 734 i nast.), a mianowicie charakteryzuje się on koniecznością osobistego wykonania pracy określonego rodzaju w ustalonym miejscu i czasie, podporządkowaniem pracownika pracodawcy, wykonywaniem pracy na rzecz pracodawcy i na jego ryzyko, a ponadto odpłatnością pracy. W razie ustalenia, że w łączącym strony stosunku prawnym występowały elementy obce stosunkowi pracy (np. brak podporządkowania, brak obowiązku osobistego jej wykonywania, konieczność „odpracowania” urlopu), nie jest możliwa ocena, że zawarta została umowa o pracę.
Oczywiście sąd może stwierdzić, że istniał stosunek pracy na pełen etat przez 11 lat. Ale składki ZUS ulegają przedawnieniu po 5 latach. Zasadniczo więc tylko za taki okres pracodawca będzie zobowiązany do ich zapłaty.
Niestety musi Pani liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Otrzymywała Pani wynagrodzenie, z którego się Pani nie rozliczała z US. W przypadku pracownika kara od urzędu skarbowego może wynieść maksymalnie 720 stawek dziennych lub pozbawienie wolności. Odpowiedzialność za własne zobowiązanie podatkowe ponosi podatnik. Zgodnie bowiem z art. 7 § 1 Ordynacji podatkowej „podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu”. Zasadę dotyczącą ponoszenia odpowiedzialności podatnika wprowadza natomiast art. 26 Ordynacji podatkowej. W przepisie tym wskazano wprost, że podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. Mówiąc inaczej, za niezapłacony podatek od swoich dochodów odpowiedzialność ponosi podatnik.
Zgodnie z art. 26a § 1 Ordynacji podatkowej podatnik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania czynności, o których mowa w art. 12, 13 oraz 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik.
Wypłacone wynagrodzenie pod stołem kwalifikuje się jako dochody do opodatkowania. Potwierdza to przykładowo interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 lipca 2010 r., nr IPPB2/415-424/10-5/AS:
„[…] niezależnie od faktu, czy płatnik pobrał zaliczki na podatek dochodowy, czy tego nie dokonał, podatnik jest zobowiązany do należytego wypełniania obowiązków nałożonych na niego ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z wyżej cytowanymi art. 9 ust. 1 oraz art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik zobowiązany jest do wykazania w rocznym zeznaniu podatkowym wszystkich osiągniętych w roku podatkowym dochodów, niezależnie od faktu, czy płatnik zaliczki na podatek dochodowy pobrał, czy też tego obowiązku nie wypełnił”.
Pracodawca zapłaci zaległe zaliczki, ale Pani może odpowiadać za niezłożenie zeznania zgodnie z prawdą z Kodeksu karnego skarbowego.
Pani Anna pracowała przez 7 lat w firmie handlowej na podstawie umowy na pół etatu, choć w rzeczywistości pracowała pełen etat. Składki do ZUS były odprowadzane tylko od części jej wynagrodzenia. Kiedy zaczęła planować emeryturę, zdała sobie sprawę, że jej przyszłe świadczenie będzie znacznie niższe niż się spodziewała. Zdecydowała się więc na podjęcie kroków prawnych, aby odzyskać należne składki, ale niestety dowiedziała się, że może walczyć tylko o ostatnie 5 lat.
Pan Marek był zatrudniony jako kierowca w firmie transportowej. Umowę miał na 1/4 etatu, a resztę wynagrodzenia otrzymywał „pod stołem”. Po 10 latach pracy i problemach zdrowotnych, które zmusiły go do przejścia na rentę, zorientował się, że jego świadczenia są znacznie niższe niż powinny. Podjął walkę o uznanie pełnego etatu i wyższą rentę. Sprawa trafiła do sądu, który uznał jego roszczenia, ale niestety składki za część wcześniejszych lat uległy przedawnieniu.
Pani Katarzyna pracowała w sklepie odzieżowym na umowę o pracę na 1/2 etatu, ale w rzeczywistości spędzała w pracy 40 godzin tygodniowo. Kiedy dowiedziała się o swoich prawach, zdecydowała się dochodzić swoich roszczeń. Po długim procesie sądowym udało się ustalić, że pracodawca powinien był odprowadzać składki od pełnego wynagrodzenia, jednak tylko za ostatnie 5 lat. Katarzyna musiała również uiścić zaległe podatki od wynagrodzenia, które wcześniej otrzymywała nieoficjalnie, co było dla niej dodatkowym obciążeniem finansowym.
Walka o odprowadzenie należnych składek może przynieść pracownikowi korzyści w postaci wyższego świadczenia emerytalnego lub rentowego, jednak wiąże się również z ryzykiem odpowiedzialności za zaległe podatki oraz ograniczeniem możliwości odzyskania składek jedynie za ostatnie 5 lat. Pracownicy powinni być świadomi swoich praw oraz konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z nieujawnienia pełnego wynagrodzenia.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz kompleksowe przygotowanie pism procesowych, które pomogą Ci skutecznie dochodzić swoich praw i odzyskać należne składki ZUS. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać wsparcie dopasowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2002 r. sygn. akt I PKN 629/01
4. Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 lipca 2010 r., nr IPPB2/415-424/10-5/AS
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika