Wezwanie na komisję lekarską przez ZUS podczas zwolnienia od psychiatry

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mam umowę o współpracy z korporacją jako B2B. Dostałem zwolnienie lekarskie od psychiatry na okres 30 dni z uwagi na mobbing w pracy, Jestem osobą chorą psychicznie i regularnie przyjmuję leki. W pracy nie wiedzą o tym. ZUS wezwał mnie na komisję lekarską na badanie przez lekarza orzecznika. Czy ZUS ma prawo do wglądu do faktur, do rachunku bankowego, czy muszę ujawnić nazwę korporacji, z którą mam umowę? Czy ZUS ma prawo do wglądu do dokumentacji medycznej od lekarza, czy może skontaktować się telefonicznie lub pisemnie z korporacją ,czy może podważyć zwolnienie lekarskie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wezwanie na komisję lekarską przez ZUS podczas zwolnienia od psychiatry

Kompetencje ZUS-u

ZUS ma prawo do sprawdzenia Pana stanu zdrowia. Jest Pan płatnikiem składki na ubezpieczenie chorobowe, więc dla ZUS-u nie może mieć znaczenia, na czyją rzecz wykonuje Pan umowę albo z kim jest Pan związany kontraktem. ZUS nie ma prawa wglądu do faktur ani do przelewów. Nie ma ku temu podstawy prawnej.

ZUS może mieć wgląd do dokumentacji medycznej. Wyłącznie. Chyba że wykonuje Pan pracę w czasie orzeczonej niezdolności do pracy.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia”. Wynika z tego bezpośrednio, że praca w czasie zwolnienia od pracy powoduje utratę prawa do zasiłku.

Obowiązki ubezpieczonego

Ubezpieczony nie może zatem w czasie choroby i uzyskanego zwolnienia lekarskiego wykonywać pracy w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. 

Za pracę zarobkową na pewno nie można uznać uzyskiwania dochodów niepołączonych z osobistym świadczeniem pracy w trakcie pobierania świadczeń chorobowych.

W takim wypadku musi Pan liczyć się z kontrolą ZUS-u i zakwestionowaniem zwolnienia lekarskiego z uwagi na art. 17 ustawy zasiłkowej – wtedy ZUS może żądać przedstawienia faktur czy wpływów na konto. Od Pana, nie z banku.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »