Wyjazd na wakacje podczas urlopu macierzyńskiego

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Czy na urlopie macierzyńskim (10. tydzień) mogę bez dziecka wyjechać z kraju na 7-dniowe wakacje za granicę? Bardzo potrzebuję takiego wypoczynku. Dziecko w tym czasie będzie pod opieką dziadków, do których mam pełne zaufanie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wyjazd na wakacje podczas urlopu macierzyńskiego

Warunki urlopu macierzyńskiego

Przesłanki prawa do przysługiwania urlopu macierzyńskiego wymienia Kodeks pracy (K.p.) w sposób zamknięty, wskazując, że pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

  1. 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
  2. 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
  3. 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
  4. 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
  5. 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Nie ma innych wymagań.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Warunki wypłaty zasiłku macierzyńskiego

Z kolei ustawa zasiłkowa zawiera zamknięty katalog przesłanek uprawniających do zasiłku macierzyńskiego i w art. 29 wskazuje, iż: „1. Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

  1. urodziła dziecko;
  2. przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
  3. przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia”.

Urodzenie dziecka jest zatem jedyną przesłanką nabycia i korzystania z prawa do urlopu macierzyńskiego i otrzymywania zasiłku macierzyńskiego. Dla prawa do urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku macierzyńskiego nie ma zatem znaczenia żądna inna, niż wymienione, okoliczność.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wyjazd wypoczynkowy bez dziecka – urlop macierzyński wykorzystany niezgodnie z celem

W żądnej ustawie nie ma zapisu, że wyjazd, w tym za granicę, pozbawia prawa od urlopu (zasiłku) macierzyńskiego.

Natomiast celem urlopu macierzyńskiego i korzystania w tym okresie z zasiłku jest opieka nad dzieckiem. Jest on bowiem, tak samo jak urlop rodzicielski czy wychowawczy, związany z opieką nad dzieckiem. Dlatego, o ile wyjazd z dzieckiem nie wpływa na ww. urlop ani zasiłek, o tyle wyjazd bez dziecka, zwłaszcza w celach wypoczynku, zwiedzania, może zostać potraktowany jako wykorzystywanie tego urlopu niezgodnie z jego celem i stanowić podstawę do żądania zwrotu pobranego zasiłku i wstrzymania jego wypłaty, zaś pracodawcy może dostarczyć podstaw do odwołania z tegoż urlopu czy nawet zwolnienia w skrajnym przypadku z uwagi na brak zaufania lub wykorzystywanie urlopu macierzyńskiego niezgodnie z jego celem. Urlop ten jest bowiem przyznawany w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, w żądnym innym nie. Nie ma przeszkód, by opiekę sprawować w innym kraju, ale już wyjazd bez dziecka przekreśla sprawowanie takiej opieki, zatem może przynieść dla Pani negatywne konsekwencje.

Przykłady

 

Joanna i wyjazd do Hiszpanii

Joanna, mama dwumiesięcznej Hani, była zmęczona codziennymi obowiązkami i monotonią macierzyństwa. Postanowiła wyjechać na tydzień do Hiszpanii, aby odpocząć i zregenerować siły. Jej mąż oraz dziadkowie Hani zgodzili się, że to dobry pomysł i obiecali zająć się dzieckiem pod jej nieobecność. Po powrocie z wakacji Joanna czuła się znacznie lepiej, jednak w pracy dowiedziała się, że jej wyjazd bez dziecka może być uznany za niewłaściwe wykorzystanie urlopu macierzyńskiego, co wiązało się z ryzykiem zwrotu części zasiłku.

 

Anna i wizyta u przyjaciółki we Włoszech

Anna, będąca na urlopie macierzyńskim, marzyła o odwiedzeniu przyjaciółki we Włoszech. Jej czteromiesięczna córka Zosia miała pozostać pod opieką jej teściowej. Anna wyjechała na tydzień, aby zrelaksować się i porozmawiać o swoich wyzwaniach macierzyńskich. Po powrocie jednak, pracodawca poinformował ją, że jej wyjazd bez dziecka może być uznany za niewłaściwe wykorzystanie urlopu, co mogło skutkować konsekwencjami finansowymi oraz brakiem zaufania ze strony firmy.

 

Magda i spontaniczny wypad na Majorkę

Magda, mama pięciotygodniowego Franka, niespodziewanie dostała ofertę wyjazdu na Majorkę od swojej przyjaciółki. Potrzebowała przerwy i zgodziła się, powierzając opiekę nad synem swoim rodzicom. Po powrocie dowiedziała się, że taki wyjazd, mimo iż legalny, może być traktowany jako niewłaściwe wykorzystanie urlopu macierzyńskiego, ponieważ jego celem jest opieka nad dzieckiem. Pracodawca zagroził wstrzymaniem wypłaty zasiłku i możliwością zwolnienia z pracy, co bardzo zmartwiło Magdę.

Podsumowanie

 

Wyjazd na wakacje podczas urlopu macierzyńskiego bez dziecka, mimo że nie jest formalnie zakazany, może wiązać się z ryzykiem uznania go za niewłaściwe wykorzystanie tego urlopu. Może to prowadzić do konsekwencji finansowych oraz zawodowych, w tym zwrotu zasiłku i utraty zaufania pracodawcy. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji warto dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw oraz skonsultować się z pracodawcą lub prawnikiem.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej urlopu macierzyńskiego lub chcesz sporządzić odpowiednie pisma? Skontaktuj się z naszymi specjalistami online, którzy pomogą Ci zrozumieć przepisy i przygotować niezbędne dokumenty. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »