Nowy okres zasiłkowy po 60 dniach od poprzedniego świadczenia

Autor: Marta Handzlik

Wykorzystałam 182 dni zwolnienia, chorobowego + 6 miesięcy świadczenia chorobowego. Wróciłam na 1 dzień do pracy, a potem na zaległy urlop. W trakcie urlopu (pod koniec) podczas wizyty u lekarza urlop został przerwany, bo dostałam nowe L4. Minęło 64 dni od zakończenia poprzedniego świadczenia. Czy zaczyna się obecnie nowy okres zasiłkowy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nowy okres zasiłkowy po 60 dniach od poprzedniego świadczenia

Sumowanie okresów niezdolności do pracy - przerwa między zwolnieniami

Tak, rozpoczęła Pani nowy okres zasiłkowy, bowiem przerwa miedzy zwolnieniami wynosiła więcej niż 60 dni.

Jeśli chodzi o okresy zwolnienia, to sumować należy:

1. Wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy  łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.

2. Okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą- w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

3. Okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:

  • niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
  • umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
  • spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
  • wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Między zwolnieniami na tę samą chorobę musi być co najmniej 61 dni przerwy. U Pani tak jest, wobec tego ZUS powinien otworzyć nowy okres zasiłkowy.

Zobacz również: Czy można zwolnić pracownika na świadczeniu rehabilitacyjnym?

Przykłady

 
Nowy okres zasiłkowy po przerwie dłuższej niż 60 dni

Pani Anna przebywała na zwolnieniu lekarskim przez 182 dni, a następnie przez 6 miesięcy pobierała świadczenie chorobowe. Po zakończeniu świadczenia wróciła do pracy na jeden dzień, po czym udała się na zaległy urlop. Pod koniec urlopu, podczas wizyty u lekarza, otrzymała nowe zwolnienie lekarskie. Minęły 64 dni od zakończenia poprzedniego świadczenia chorobowego. W tej sytuacji ZUS uznał, że rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy, ponieważ przerwa między zwolnieniami wynosiła więcej niż 60 dni.

 
Kontynuacja zasiłku po krótkiej przerwie

Pan Jan przebywał na zwolnieniu lekarskim przez 4 miesiące z powodu poważnej kontuzji nogi. Po zakończeniu tego okresu, wrócił do pracy, jednak po 30 dniach znów musiał skorzystać ze zwolnienia lekarskiego z powodu tej samej kontuzji. Przerwa między zwolnieniami wyniosła tylko 30 dni, więc ZUS nie otworzył nowego okresu zasiłkowego. Okresy niezdolności do pracy zostały zsumowane, ponieważ dotyczyły tej samej choroby, a przerwa między nimi nie przekroczyła 60 dni.

 
Zwolnienie z innej przyczyny po przerwie dłuższej niż 60 dni

Pani Katarzyna miała zwolnienie lekarskie przez 5 miesięcy z powodu przewlekłej choroby. Po powrocie do pracy i przepracowaniu pełnych 2 miesięcy, otrzymała nowe zwolnienie lekarskie, tym razem z powodu urazu kręgosłupa. Przerwa między zwolnieniami wyniosła 61 dni. W tym przypadku ZUS otworzył nowy okres zasiłkowy, ponieważ przerwa między zwolnieniami była dłuższa niż 60 dni, a przyczyny zwolnień były różne.

Podsumowanie

 

Przerwa między zwolnieniami lekarskimi przekraczająca 60 dni pozwala na otwarcie nowego okresu zasiłkowego, niezależnie od przyczyny niezdolności do pracy. Kluczowe jest, aby zrozumieć, że dla kontynuacji zasiłku w przypadku tej samej choroby, przerwa między zwolnieniami nie może przekroczyć 60 dni. W przeciwnym razie, ZUS rozpocznie nowy okres zasiłkowy, co może być korzystne dla pracownika.

Oferta porad prawnych

 

Zapraszamy do skorzystania z naszych porad prawnych online oraz usług tworzenia profesjonalnych pism, zapewniając szybkie i fachowe wsparcie w każdej sytuacji prawnej. Skontaktuj się z nami już dziś i uzyskaj pomoc dostosowaną do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »