Nowy okres zasiłkowy po 60 dniach od poprzedniego świadczenia

Autor: Marta Handzlik

Wykorzystałam 182 dni zwolnienia, chorobowego + 6 miesięcy świadczenia chorobowego. Wróciłam na 1 dzień do pracy, a potem na zaległy urlop. W trakcie urlopu (pod koniec) podczas wizyty u lekarza urlop został przerwany, bo dostałam nowe L4. Minęło 64 dni od zakończenia poprzedniego świadczenia. Czy zaczyna się obecnie nowy okres zasiłkowy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nowy okres zasiłkowy po 60 dniach od poprzedniego świadczenia

Sumowanie okresów niezdolności do pracy - przerwa między zwolnieniami

Tak, rozpoczęła Pani nowy okres zasiłkowy, bowiem przerwa miedzy zwolnieniami wynosiła więcej niż 60 dni.

Jeśli chodzi o okresy zwolnienia, to sumować należy:

1. Wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy  łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.

2. Okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą- w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

3. Okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:

  • niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
  • umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
  • spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
  • wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Między zwolnieniami na tę samą chorobę musi być co najmniej 61 dni przerwy. U Pani tak jest, wobec tego ZUS powinien otworzyć nowy okres zasiłkowy.

Zobacz również: Czy można zwolnić pracownika na świadczeniu rehabilitacyjnym?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »