Przerwa weekendowa a nowy okres zasiłkowy

Autor: Marta Handzlik

Jestem na zwolnieniu lekarskim 31 dni. Ostatni dzień L4 wypada w sobotę. Czy od poniedziałku mogę iść na zwolnienie lekarskie z powodu innej choroby? Czy okres zasiłkowy będzie liczył się od nowa?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przerwa weekendowa a nowy okres zasiłkowy

Sumowanie okresów niezdolności do pracy

Jeśli chodzi o okresy zwolnienia, to sumować należy:

 1. wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.
 2. okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą – w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
 3. okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:
  1. niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
  2. umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
  3. spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
  4. wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Zobacz również: Zwolnienie lekarskie dłużej niż 30 dni

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy przerwa weekendowa jest wystarczającą przerwą między zwolnieniami?

Co do zasady więc przerwa weekendowa (niedziela) jest wystarczającą przerwą między zwolnieniami pod warunkiem, że zakończy Pani pierwsze leczenie. Przepisy posługują się bowiem nie określeniem „nieprzerwane zwolnienie lekarskie” tylko „nieprzerwana niezdolność do pracy”.

Może się więc zdarzyć, że ZUS zaneguje Pani nowe zwolnienie, choć jeśli to będą dwie nowe choroby i poprzednie leczenie zostanie zakończone – nie powinien tego zrobić.

Ponadto nie ma znaczenia, ile trwało pierwsze zwolnienie i czy ma Pani badania okresowe. Znaczenie ma jedynie zakończenie pierwszej niezdolności do pracy, przerwa i rozpoczęcie kolejnej. Dlatego warto od obecnego lekarza uzyskać zaświadczenie, że leczenie się zakończyło.

Zobacz również: Jak liczyć 60 dni przerwy między zwolnieniami?

Przykłady

 

Przykład pierwszy: Przedłużająca się choroba z przerwą weekendową
Agnieszka była na zwolnieniu lekarskim przez 31 dni z powodu zapalenia oskrzeli. Jej zwolnienie kończyło się w piątek, a od poniedziałku miała rozpocząć nowe, z powodu zdiagnozowanego u niej zespołu cieśni nadgarstka, które nie było związane z poprzednią chorobą. Agnieszka zastanawiała się, czy przerwa weekendowa pozwoli na rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego. Po konsultacji z lekarzem, który potwierdził zakończenie leczenia zapalenia oskrzeli, mogła bez przeszkód przejść na kolejne zwolnienie lekarskie, rozpoczynając nowy okres zasiłkowy.

 

Powrót do tej samej choroby po krótkiej przerwie
Marek był niezdolny do pracy przez 2 tygodnie z powodu złamania nogi. Po zakończeniu zwolnienia wrócił do pracy, ale po 45 dniach ponownie doznał kontuzji tej samej nogi podczas rehabilitacji. W tej sytuacji, mimo że przerwa między zwolnieniami wyniosła więcej niż weekend, to ponieważ nie przekroczyła 60 dni i dotyczyła tej samej choroby, okresy zwolnienia zostały zsumowane, a Marek mógł kontynuować leczenie w ramach tego samego okresu zasiłkowego.

 

Nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego
Ewa była na zwolnieniu lekarskim z powodu problemów z kręgosłupem. Podczas zwolnienia postanowiła skorzystać z tego czasu na malowanie mieszkania, co zostało uchwycone na zdjęciach w mediach społecznościowych. Gdy sprawa wyszła na jaw, ZUS zadecydował o wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego za okres, w którym Ewa wykonywała prace remontowe, uzasadniając to niezgodnym z celem zwolnienia wykorzystaniem czasu przeznaczonego na leczenie i rekonwalescencję.

Podsumowanie

 

Przerwa weekendowa między zwolnieniami lekarskimi może być wystarczająca do rozpoczęcia nowego okresu zasiłkowego, o ile pierwsze leczenie zostało zakończone i dotyczy innej choroby. Ważne jest, aby między zwolnieniami zachować przerwę i uzyskać od lekarza potwierdzenie zakończenia leczenia. Zasady sumowania okresów niezdolności do pracy pozwalają na zrozumienie, jak przerwy i rodzaj choroby wpływają na prawo do zasiłku chorobowego.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej zwolnień lekarskich i zasiłków chorobowych? Skorzystaj z naszych usług online, oferujemy profesjonalne konsultacje oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i pism, aby upewnić się, że Twoje prawa są w pełni chronione. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »