Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Renta wdowia z Austrii

Łukasz Marciniak • Opublikowane: 2017-09-20

Moja mama ma 62 lata i mieszka w Polsce, a tata przez 30 lat mieszkał w Wiedniu w Austrii, gdzie najpierw pracował, a przez ostatnie pół roku pobierał emeryturę. Czy teraz, po jego śmierci, mama może ubiegać się o rentę wdowią w austriackich instytucjach?

Łukasz Marciniak

»Wybrane opinie klientów

Już drugi raz korzystam z Państwa porady i sądzę, że nie ostatni. Trzeba jedynie pamiętać, żeby dokładnie formułować pytanie. Usługa jest szybka i rzetelna, popartą dużą wiedzą.
Irena, ekonomista, 64 lata
Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog

Kwestie renty wdowiej (Witwenpension) zostały uregulowane w austriackiej ustawie o ubezpieczeniu społecznym (Allgemeines Sozialversicherungsgesetz – https://ris.bka.gv.at/GeltendeFassung.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesetzesnummer=10008147; dalej „ASVG”).

 

Główne uregulowanie znajduje się w § 258 ASVG. Podstawowym warunkiem przyznania renty jest, aby zmarły spełnił wymóg minimalnego okres ubezpieczenia (Wartezeit/Mindestversicherungszeit). Jednakże w tym przypadku Pański ojciec otrzymywał już emeryturę, tym samym uważa się powyższe wymaganie za spełnione.

Ze względu na fakt, że Pańscy rodzice pobrali się ponad 30 lat temu, to renta winna być wypłacana bez czasowych ograniczeń – w innych przypadkach świadczenie jest wypłacane przez okres 30 miesięcy.

 

Wysokość renty może wynieść od 0% do 60% otrzymywanej przez ojca emerytury. Proszę mieć na uwadze, że obliczanie wysokości renty jest dość skomplikowane i zależy od dochodów każdego z rodziców za ostatnie 2 lata, liczonych od dnia śmierci ojca (§ 264 ASVG). W skrócie wysokość zależy od podstawy obliczenia (Berechnungsgrundlage) i stopy procentowej (Prozentsatz).

 

Tym samym, składając wniosek o przyznanie takiej renty, trzeba dodatkowo przedstawić dowody potwierdzające dochody za ww. okres. Na złożenie wniosku przysługuje termin 6 miesięcy od dnia śmierci ojca – późniejsze złożenie wniosku może negatywnie wpłynąć na wysokość ewentualnego świadczenia.

 

W załączniku przesyłam broszurkę na ten temat przygotowaną przez austriacki odpowiednik ZUS-u (Pensionsversicherungsanstalt).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Niezdolność do pracy a renta rodzinna

Czy status osoby niepełnosprawnej w stopniu lekkim upoważnia do ubiegania się o rentę rodzinną przez wdowę po mężu przed upłynięciem 5 lat od...

Renta rodzinna a dodatek dla sierot zupełnych

Czy pobierając rentę rodzinną po żonie, mogę starać się o dodatek dla sierot zupełnych? Oboje rodzice nie żyją, pobierali emerytury.

Przedłużenie renty tylko o rok

Lekarz orzecznik przyznał mojej żonie po raz drogi rentę na okres jednego roku z tytułu choroby zawodowej. Natomiast zakład medycyny pracy oraz lekarze,...

Czy mogę sam opłacać składki, żeby uzyskać rentę?

Jestem przewlekle chory, ale nie mam odpowiedniej ilości lat składkowych do renty. Czy mogę sam opłacać składki, żeby uzbierać brakujące lata...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »