Kategoria: Renta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Renta wdowia z Austrii

Łukasz Marciniak • Opublikowane: 2017-09-20

Moja mama ma 62 lata i mieszka w Polsce, a tata przez 30 lat mieszkał w Wiedniu w Austrii, gdzie najpierw pracował, a przez ostatnie pół roku pobierał emeryturę. Czy teraz, po jego śmierci, mama może ubiegać się o rentę wdowią w austriackich instytucjach?

Łukasz Marciniak

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Kwestie renty wdowiej (Witwenpension) zostały uregulowane w austriackiej ustawie o ubezpieczeniu społecznym (Allgemeines Sozialversicherungsgesetz – https://ris.bka.gv.at/GeltendeFassung.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesetzesnummer=10008147; dalej „ASVG”).

 

Główne uregulowanie znajduje się w § 258 ASVG. Podstawowym warunkiem przyznania renty jest, aby zmarły spełnił wymóg minimalnego okres ubezpieczenia (Wartezeit/Mindestversicherungszeit). Jednakże w tym przypadku Pański ojciec otrzymywał już emeryturę, tym samym uważa się powyższe wymaganie za spełnione.

Ze względu na fakt, że Pańscy rodzice pobrali się ponad 30 lat temu, to renta winna być wypłacana bez czasowych ograniczeń – w innych przypadkach świadczenie jest wypłacane przez okres 30 miesięcy.

 

Wysokość renty może wynieść od 0% do 60% otrzymywanej przez ojca emerytury. Proszę mieć na uwadze, że obliczanie wysokości renty jest dość skomplikowane i zależy od dochodów każdego z rodziców za ostatnie 2 lata, liczonych od dnia śmierci ojca (§ 264 ASVG). W skrócie wysokość zależy od podstawy obliczenia (Berechnungsgrundlage) i stopy procentowej (Prozentsatz).

 

Tym samym, składając wniosek o przyznanie takiej renty, trzeba dodatkowo przedstawić dowody potwierdzające dochody za ww. okres. Na złożenie wniosku przysługuje termin 6 miesięcy od dnia śmierci ojca – późniejsze złożenie wniosku może negatywnie wpłynąć na wysokość ewentualnego świadczenia.

 

W załączniku przesyłam broszurkę na ten temat przygotowaną przez austriacki odpowiednik ZUS-u (Pensionsversicherungsanstalt).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rentą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »