Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Renta rodzinna po zmarłym małżonku po ponownym zawarciu związku małżeńskiego

Autor: Karolina Grygorcewicz

Moja mama nigdy nie pracowała, ale otrzymuje emeryturę po zmarłym tacie. Zawarła związek małżeński z dużo młodszym od siebie partnerem, który raczej nie pracował i nadal nie pracuje. Czy po śmierci mamy może ubiegać się o jakiekolwiek świadczenie emerytalne albo rentę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Renta rodzinna po zmarłym małżonku po ponownym zawarciu związku małżeńskiego

Dla kogo renta rodzinna?

Opisane przez Panią zagadnienie reguluje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 65-74). Małżonek ma prawo do renty rodzinnej po zmarłej żonie lub mężu – powszechnie takie świadczenie jest błędnie określane jako emerytura po nieżyjącym małżonku. Aby jednak otrzymać świadczenie emerytalne lub rentowe, konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków przez osobę, która się o nie ubiega (świadczenie emerytalne jest więc indywidualne i wygasa wraz ze śmiercią uprawnionego).

Renta rodzinna jest wypłacana przez ZUS, tylko gdy uzna on, że wnioskodawca spełnia warunki niezbędne do przyznania tego świadczenia. Obecnie mają do niego prawo członkowie rodziny osoby, która w chwili śmierci:

  1. miała ustalone prawo do emerytury albo spełniała warunki do jej uzyskania,
  2. miała ustalone prawo do emerytury pomostowej,
  3. miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki do jej uzyskania,
  4. pobierała zasiłek przedemerytalny,
  5. pobierała świadczenie przedemerytalne,
  6. pobierała nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Warunki uzyskania przez małżonka renty rodzinnej

Małżonek, który do dnia śmierci żony lub męża pozostawał we wspólności małżeńskiej, ma prawo do omawianego świadczenia, jeżeli:

  1. w chwili śmierci małżonka miał skończone 50 lat lub był niezdolny do pracy, albo
  2. wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a jeśli uczy się w szkole – 18 lat,
  3. sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
  4. ukończył 50 lat lub stał się niezdolny do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci.

Owdowiała osoba, która nie spełnia powyższych warunków i nie ma źródła utrzymania, ma prawo do renty rodzinnej:

  1. przez rok od śmierci współmałżonka,
  2. przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu kwalifikującym do wykonywania pracy zarobkowej – nie dłużej niż przez 2 lata od śmierci współmałżonka.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Prawo do renty rodzinnej wdowy

Małżonka lub małżonek rozwiedziony albo wdowa lub wdowiec, którzy w chwili śmierci współmałżonka nie pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej, mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli – oprócz spełnienia wymienionych warunków – mieli w dniu śmierci współmałżonka prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową. Prawo do renty ma również małżonka rozwiedziona lub pozostająca w separacji, jeśli udowodni, że bezpośrednio przed śmiercią współmałżonka otrzymywała od niego alimenty na podstawie porozumienia między rozwiedzionymi/separowanymi (nie dotyczy to jednak mężczyzny).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pani Maria, 67-letnia wdowa, otrzymuje emeryturę po swoim pierwszym mężu, który zmarł kilka lat temu. Po jego śmierci zawarła związek małżeński z panem Adamem, który jest od niej o 15 lat młodszy i nigdy nie pracował. Po śmierci pani Marii, pan Adam złożył wniosek o rentę rodzinną. ZUS odrzucił jego wniosek, ponieważ pan Adam nie spełniał warunku wieku (50 lat) ani nie był niezdolny do pracy.

 

Pan Jan, lat 55, ożenił się z panią Krystyną, która była od niego o 20 lat starsza i pobierała emeryturę po zmarłym mężu. Kiedy pani Krystyna zmarła, pan Jan nie pracował i nie miał własnych świadczeń. Złożył wniosek o rentę rodzinną. ZUS przyznał mu rentę, ponieważ pan Jan ukończył 50 lat i pozostawał we wspólności małżeńskiej z panią Krystyną do dnia jej śmierci.

 

Pani Anna, 49-letnia wdowa, wyszła ponownie za mąż za młodszego o 10 lat pana Michała. Pani Anna pobierała rentę rodzinną po swoim pierwszym mężu. Po jej nagłej śmierci pan Michał, który w chwili jej zgonu miał 39 lat, złożył wniosek o rentę rodzinną. Wniosek został odrzucony przez ZUS, ponieważ pan Michał nie spełniał żadnego z warunków – nie miał skończonych 50 lat, nie był niezdolny do pracy, ani nie wychowywał dzieci, które uprawniałyby go do takiego świadczenia.

Podsumowanie

Prawo do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku przysługuje tylko wtedy, gdy spełnione są określone warunki, takie jak odpowiedni wiek, niezdolność do pracy lub wychowywanie uprawnionych dzieci. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez ZUS, co oznacza, że nie każdemu przysługuje to świadczenie, nawet jeśli zmarły małżonek pobierał emeryturę lub rentę.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej online lub profesjonalnie przygotowanego pisma? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci skutecznie rozwiązać Twoje sprawy prawne bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl