Autor: Karolina Grygorcewicz
Brakuje mi 2 lat do 25 lat, żeby pobierać emeryturę z KRUS. Czy można opłacić zaległą składkę za te 2 lata i w ten sposób uzyskać świadczenie?
Zgodnie z przepisami nie ma możliwości opłacenia zaległych składek za okres wcześniejszy w celu zwiększenia swojego okresu ubezpieczeniowego w KRUS. Jednakże warto rozważyć inne możliwości w zakresie podlegania ubezpieczeniu, opisane poniżej.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników:
Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
1) osiągnął wiek emerytalny; wiek emerytalny kobiety wynosi 60 lat, a mężczyzny 65 lat;
2) podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat, z uwzględnieniem art. 20.
Ustawa przewiduje także możliwość przyznania ubezpieczonemu rolnikowi emerytury rolniczej, jeśli do dnia 31 grudnia 2017 r. spełnił on łącznie następujące warunki:
Zgodnie natomiast z art. 20 ww. ustawy:
1. Do okresów ubezpieczenia wymaganych zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 zalicza się okresy:
1) podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990;
2) prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.;
3) od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi.
2. Okresów, o których mowa w ust. 1, nie zalicza się do okresów ubezpieczenia, jeżeli zostały one zaliczone do okresów, od których zależy prawo do emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów.
3. Przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się do osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r.
Możliwość łączenia okresów ubezpieczenia społecznego w KRUS i ZUS przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury rolniczej mają tylko osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r. W przypadku osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. okresów podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu nie zalicza się również przy ustalaniu wysokości emerytury rolniczej.
Osoba, która po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego nabędzie prawo do emerytury rolniczej (czyli będzie legitymować się co najmniej 25-letnim okresem podlegania wyłącznie rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu) oraz do emerytury pracowniczej, będzie miała prawo do wypłaty obu świadczeń emerytalnych.
Niemniej jednak możliwe, że jest rozwiązanie tej sytuacji: mogłaby Pani złożyć wniosek do KRUS o objęcie ubezpieczeniem za okres wsteczny, chociaż ciężko orzec, jak do tego podejdzie organ. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy:
Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy:
1) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny,
2) domownik rolnika, o którym mowa w pkt 1
– jeżeli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Jeśli spełnia Pani wymienione wymogi, ale z jakichś powodów nie opłacała Pani składek, to i tak podlegała Pani ubezpieczeniu z mocy prawa. Co prawda KRUS nie może już dochodzić od Pani zapłacenia tych składek, ale Pani może je sama dobrowolnie uregulować, warto w tym zakresie zwrócić się do KRUS.
Przykład 1: Pan Jan od wielu lat prowadzi swoje gospodarstwo rolne. W związku z trudnościami finansowymi przez dwa lata nie opłacał składek w KRUS. Teraz, kiedy zbliża się do wieku emerytalnego, brakuje mu właśnie tych dwóch lat, by uzyskać prawo do emerytury rolniczej. Niestety dowiaduje się, że w aktualnym stanie prawnym nie może opłacić zaległych składek za ten okres, co zmusza go do rozważenia innych możliwości lub wydłużenia swojej aktywności zawodowej.
Przykład 2: Pani Maria przez większość życia pracowała na roli, a po ukończeniu 60 lat planowała przejść na emeryturę rolniczą. Okazało się jednak, że ma tylko 23 lata podlegania ubezpieczeniu KRUS. Pani Maria próbowała dowiedzieć się, czy mogłaby uregulować składki wstecz, ale dowiedziała się, że przepisy tego nie przewidują. W związku z tym musiała przedłużyć działalność rolniczą, aby zdobyć brakujące dwa lata.
Przykład 3: Pan Zbigniew, mając 65 lat, odkrył, że brakuje mu roku do pełnych 25 lat ubezpieczenia w KRUS. Posiadał jednak dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie przed 1983 rokiem. Po złożeniu odpowiedniego wniosku, okres ten został doliczony do jego stażu ubezpieczeniowego, co pozwoliło mu uzyskać prawo do emerytury rolniczej.
W aktualnym stanie prawnym nie ma możliwości opłacenia zaległych składek w celu uzupełnienia brakującego okresu ubezpieczeniowego w KRUS. Warto jednak skonsultować swoją sytuację bezpośrednio z KRUS, aby sprawdzić, czy można podjąć inne kroki.
Oferujemy kompleksowe porady prawne i przygotowanie pism dotyczących zasad nabywania emerytury rolniczej oraz brakujących składek w KRUS. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 90
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika