Autor: Aleksandra Pofit
Żona ma umowę na czas nieokreślony, urodziła w październiku i jest obecnie na urlopie macierzyńskim. Okazało się, że zaszła w drugą ciążę. Co w takiej sytuacji? Czy musi zgłosić L4 ciążowe? Czy powinna poczekać do końca urlopu macierzyńskiego i wrócić do pracy na jeden dzień? Proszę o poradę.
Z tego, co Pan pisze, wynika, iż żona jest na urlopie rodzicielskim. Wzięcie zwolnienia L4 nie przerywa biegu urlopu macierzyńskiego ani rodzicielskiego. Nie ma sensu więc go teraz brać. Zwolnienie lekarskie można przekazać do zakładu pracy po zakończeniu urlopów związanych z rodzicielstwem, czyli już od pierwszego dnia pracy.
Najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem byłoby zrezygnowanie z urlopu i w pierwszym dniu pracy wzięcie zwolnienia. Żona otrzymywałaby 100% wynagrodzenia. Pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy zgodnie z art. 1821d Kodeksu pracy (w skrócie K.p.).
Pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego przed terminem jego zakończenia wskazanym we wniosku i powrócić do pracy w każdym czasie, za zgodą pracodawcy. Zgodnie z art. 1864 K.p. po zakończeniu urlopu rodzicielskiego pracodawca dopuszcza pracownika-rodzica do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu na warunkach nie mniej korzystnych od tych, które by obowiązywały, gdyby pracownik nie korzystał z urlopu.
Ustawodawca przyznał pracownikowi korzystającemu z urlopu rodzicielskiego prawo do zrezygnowania z tego urlopu w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrót do pracy. Jednak konstrukcja przepisu, a także formalny obowiązek złożenia wniosku w sprawie rezygnacji z urlopu rodzicielskiego lub jego części (art. 1868a pkt 3 K.p.), przesądza, że pracownik ma nie tyle prawo do rezygnacji (kształtujące), ile prawo do złożenia wniosku o skrócenie urlopu lub jego części. Co bowiem istotne, przepis wymaga, aby pracodawca zgodził się na rezygnację pracownika. Tym samym wniosek o rezygnację może, ale nie musi być przez pracodawcę uwzględniony nie tylko co do skrócenia, lecz także wnioskowanego przez pracownika terminu zakończenia korzystania z urlopu. Wydaje się, że pracodawca nie ma jednak zupełnej swobody w kwestii nieuwzględnienia wniosku o rezygnację. Wniosek pracownika wynika bowiem z przysługującego mu prawa do pracy (art. 10 K.p.). Dlatego ewentualny brak zgody powinien być obiektywnie uzasadniony, np. nadmiernymi komplikacjami faktycznymi lub prawnymi (np. okresowe zatrudnienie innego pracownika).
Zgodnie z art. 180 § 1 K.p.:
„§ 1. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
1) 20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
2) 31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
3) 33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
4) 35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
5) 37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie”.
Art. 1821a K.p. [Urlop rodzicielski, wymiar]
„§ 1. Pracownicy – rodzice dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do 41 tygodni”.
Art. 1821d K.p. [Wniosek o urlop rodzicielski]
„§ 1. Urlop rodzicielski jest udzielany na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownika – rodzica dziecka w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
§ 2. Liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu. W liczbie wykorzystanych części urlopu uwzględnia się także liczbę wniosków o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego albo jego części, złożonych przez ubezpieczoną – matkę dziecka lub ubezpieczonego – ojca dziecka.
§ 3. Pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy”.
Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego przed zakończeniem terminu
Anna przebywała na urlopie rodzicielskim po narodzinach dziecka. Po 6 miesiącach uznała, że chce wrócić do pracy. Złożyła więc wniosek o rezygnację z urlopu rodzicielskiego. Pracodawca go zaakceptował, a Anna wróciła na swoje stanowisko. Uzgodniła z pracodawcą elastyczny czas pracy, co pozwoliło jej na pogodzenie życia zawodowego z opieką nad dzieckiem.
Zakończenie urlopu rodzicielskiego i natychmiastowe przejście na L4
Piotr, ojciec bliźniaków, korzystał z 8-miesięcznego urlopu rodzicielskiego. Pod koniec tego okresu zaczął odczuwać problemy zdrowotne i zasięgnął opinii lekarza, który zalecił kilkutygodniową przerwę w pracy. Piotr uzgodnił z pracodawcą wcześniejsze zakończenie urlopu o miesiąc i w pierwszym dniu powrotu do pracy przedłożył zwolnienie lekarskie. Dzięki temu przez okres L4 otrzymywał 100% wynagrodzenia.
Odrzucenie wniosku o rezygnację z urlopu rodzicielskiego
Katarzyna, zatrudniona na stanowisku kierowniczym, postanowiła zrezygnować z urlopu rodzicielskiego po 5 miesiącach. Złożyła wniosek, ale pracodawca odrzucił jej prośbę ze względu na fakt, że zatrudnił już osobę na jej zastępstwo. Jednakże zapewnił ją, że po powrocie zajmie równorzędne stanowisko, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy.
Pracownik ma prawo do rezygnacji z urlopu rodzicielskiego w każdym momencie za zgodą pracodawcy. Wniosek o rezygnację należy złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej. Pracodawca powinien uwzględnić wniosek, chyba że istnieją obiektywne powody, aby tego nie zrobić, takie jak istotne komplikacje organizacyjne. Prawo do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego jest ściśle określone w Kodeksie pracy. Urlop macierzyński wynosi od 20 do 37 tygodni, w zależności od liczby urodzonych dzieci, a urlop rodzicielski przysługuje w wymiarze do 41 tygodni.
Potrzebujesz wsparcia w sprawach związanych z urlopem rodzicielskim lub macierzyńskim? Nasi doświadczeni prawnicy pomogą Ci zrozumieć przepisy i wskażą najlepsze rozwiązanie w Twojej sytuacji. Skontaktuj się z nami, by szybko i wygodnie uzyskać fachową pomoc!
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika