Kategoria: Świadczenie przedemerytalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze świadczeniem przedemerytalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy świadczenie kompensacyjne wyklucza prawo do emerytury z rekompensatą

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-04-26

Pracowałam jako nauczyciel w szkole. W kwietniu 2017 r. skończyłam 60 lat. Przebywam na emeryturze od dnia, w którym weszła w życie nowa ustawa emerytalna, czyli od 1 października 2017 r. Odchodząc na emeryturę, miałam 35 lat stażu pracy, w tym 28 lat jako nauczyciel. Cały wrzesień 2017 r. przebywałam na nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym. Zdecydowałam się na nie, ponieważ nie chciałam zaburzać planu pracy szkoły w nowym roku szkolnym, pracując tylko jeden miesiąc. Nie byłam świadoma, że odbieram sobie tym samym prawo do emerytury z rekompensatą, mimo że zasięgałam porad w ZUS, co dla mnie byłoby korzystne. Nikt jednak nic mi w tej sprawie nie objaśnił. Dopiero w tym roku dowiedziałam się, że poniosłam nieuzasadnioną stratę i jestem rozgoryczona. W ZUS poinformowano mnie, że jedyne, co teraz mogę zrobić, to walczyć o swoje przez sąd. Proszę mi poradzić, czy miałabym szansę na wygraną w sądzie, a może jest jakieś inne rozwiązanie?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog
Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka

Rzeczywiście jedyne, co Pani może zrobić, to skierować sprawę do sądu, przy czym musi Pani udowodnić, że nie została należycie poinformowana przez ZUS o konsekwencjach zdecydowania się na świadczenie kompensacyjne i wykazać, że mimo ze przeczytała Pani przepisy, nie potrafiła ich Pani prawidłowo zinterpretować. W tym przypadku wygranie sprawy będzie bardzo trudne, o ile nie niemożliwe.

Zgodnie z art. 21-23 ustawy o emeryturach pomostowych specjalna rekompensata w formie dodatku do kapitału początkowego przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli ma okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS wynoszący co najmniej 15 lat – według stanu na dzień 31 grudnia 2008 r., a nie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę.

Prawo do rekompensaty wykluczone jest w przypadku skorzystania przez nauczyciela z prawa do świadczenia kompensacyjnego, co wynika wprost z art. 17 ust. 2 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

W sytuacji, gdy w ustawie wskazane jest wprost, że świadczenie kompensacyjne zamyka drogę do emerytury z rekompensatą, podnoszenie argumentu, że Pani nie uzyskała takiej informacji w ZUS, nie zagwarantuje Pani wygranej w sądzie. Zgodnie z zasadą prawną „nieznajomość prawa szkodzi”, nie można się powoływać na nieznajomość przepisów, gdy dochodzi się roszczeń z tytułu poniesionej w związku z ich nieznajomością szkody.

Przepis art. 17 ust. 2 ustawy o świadczeniach brzmi następująco: w przypadku skorzystania z prawa do świadczenia nie przysługuje prawo do rekompensaty, o której mowa w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

Trudno więc tutaj o argument, że przepis był zagmatwany i nie dało się go poprawnie zinterpretować.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z świadczeniem przedemerytalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »