Czy świadczenie kompensacyjne wyklucza prawo do emerytury z rekompensatą

Autor: Marta Handzlik

Pracowałam jako nauczyciel w szkole. W kwietniu 2017 r. skończyłam 60 lat. Przebywam na emeryturze od dnia, w którym weszła w życie nowa ustawa emerytalna, czyli od 1 października 2017 r. Odchodząc na emeryturę, miałam 35 lat stażu pracy, w tym 28 lat jako nauczyciel. Cały wrzesień 2017 r. przebywałam na nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym. Zdecydowałam się na nie, ponieważ nie chciałam zaburzać planu pracy szkoły w nowym roku szkolnym, pracując tylko jeden miesiąc. Nie byłam świadoma, że odbieram sobie tym samym prawo do emerytury z rekompensatą, mimo że zasięgałam porad w ZUS, co dla mnie byłoby korzystne. Nikt jednak nic mi w tej sprawie nie objaśnił. Dopiero w tym roku dowiedziałam się, że poniosłam nieuzasadnioną stratę i jestem rozgoryczona. W ZUS poinformowano mnie, że jedyne, co teraz mogę zrobić, to walczyć o swoje przez sąd. Proszę mi poradzić, czy miałabym szansę na wygraną w sądzie, a może jest jakieś inne rozwiązanie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy świadczenie kompensacyjne wyklucza prawo do emerytury z rekompensatą

Skorzystanie przez nauczyciela z prawa do świadczenia kompensacyjnego a emerytura z rekompensatą

Rzeczywiście jedyne, co Pani może zrobić, to skierować sprawę do sądu, przy czym musi Pani udowodnić, że nie została należycie poinformowana przez ZUS o konsekwencjach zdecydowania się na świadczenie kompensacyjne i wykazać, że mimo ze przeczytała Pani przepisy, nie potrafiła ich Pani prawidłowo zinterpretować. W tym przypadku wygranie sprawy będzie bardzo trudne, o ile nie niemożliwe.

Zgodnie z art. 21-23 ustawy o emeryturach pomostowych specjalna rekompensata w formie dodatku do kapitału początkowego przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli ma okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS wynoszący co najmniej 15 lat – według stanu na dzień 31 grudnia 2008 r., a nie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę.

Prawo do rekompensaty wykluczone jest w przypadku skorzystania przez nauczyciela z prawa do świadczenia kompensacyjnego, co wynika wprost z art. 17 ust. 2 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

W sytuacji, gdy w ustawie wskazane jest wprost, że świadczenie kompensacyjne zamyka drogę do emerytury z rekompensatą, podnoszenie argumentu, że Pani nie uzyskała takiej informacji w ZUS, nie zagwarantuje Pani wygranej w sądzie. Zgodnie z zasadą prawną „nieznajomość prawa szkodzi”, nie można się powoływać na nieznajomość przepisów, gdy dochodzi się roszczeń z tytułu poniesionej w związku z ich nieznajomością szkody.

Przepis art. 17 ust. 2 ustawy o świadczeniach brzmi następująco: w przypadku skorzystania z prawa do świadczenia nie przysługuje prawo do rekompensaty, o której mowa w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

Trudno więc tutaj o argument, że przepis był zagmatwany i nie dało się go poprawnie zinterpretować.

Zobacz również: Czy na świadczeniu kompensacyjnym można pracować?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

praworolne.info

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »