Kategoria: Świadczenie przedemerytalne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem ze świadczeniem przedemerytalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy świadczenie kompensacyjne wyklucza prawo do emerytury z rekompensatą

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-04-26

Pracowałam jako nauczyciel w szkole. W kwietniu 2017 r. skończyłam 60 lat. Przebywam na emeryturze od dnia, w którym weszła w życie nowa ustawa emerytalna, czyli od 1 października 2017 r. Odchodząc na emeryturę, miałam 35 lat stażu pracy, w tym 28 lat jako nauczyciel. Cały wrzesień 2017 r. przebywałam na nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym. Zdecydowałam się na nie, ponieważ nie chciałam zaburzać planu pracy szkoły w nowym roku szkolnym, pracując tylko jeden miesiąc. Nie byłam świadoma, że odbieram sobie tym samym prawo do emerytury z rekompensatą, mimo że zasięgałam porad w ZUS, co dla mnie byłoby korzystne. Nikt jednak nic mi w tej sprawie nie objaśnił. Dopiero w tym roku dowiedziałam się, że poniosłam nieuzasadnioną stratę i jestem rozgoryczona. W ZUS poinformowano mnie, że jedyne, co teraz mogę zrobić, to walczyć o swoje przez sąd. Proszę mi poradzić, czy miałabym szansę na wygraną w sądzie, a może jest jakieś inne rozwiązanie?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Rzeczywiście jedyne, co Pani może zrobić, to skierować sprawę do sądu, przy czym musi Pani udowodnić, że nie została należycie poinformowana przez ZUS o konsekwencjach zdecydowania się na świadczenie kompensacyjne i wykazać, że mimo ze przeczytała Pani przepisy, nie potrafiła ich Pani prawidłowo zinterpretować. W tym przypadku wygranie sprawy będzie bardzo trudne, o ile nie niemożliwe.

Zgodnie z art. 21-23 ustawy o emeryturach pomostowych specjalna rekompensata w formie dodatku do kapitału początkowego przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli ma okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS wynoszący co najmniej 15 lat – według stanu na dzień 31 grudnia 2008 r., a nie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę.

Prawo do rekompensaty wykluczone jest w przypadku skorzystania przez nauczyciela z prawa do świadczenia kompensacyjnego, co wynika wprost z art. 17 ust. 2 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

W sytuacji, gdy w ustawie wskazane jest wprost, że świadczenie kompensacyjne zamyka drogę do emerytury z rekompensatą, podnoszenie argumentu, że Pani nie uzyskała takiej informacji w ZUS, nie zagwarantuje Pani wygranej w sądzie. Zgodnie z zasadą prawną „nieznajomość prawa szkodzi”, nie można się powoływać na nieznajomość przepisów, gdy dochodzi się roszczeń z tytułu poniesionej w związku z ich nieznajomością szkody.

Przepis art. 17 ust. 2 ustawy o świadczeniach brzmi następująco: w przypadku skorzystania z prawa do świadczenia nie przysługuje prawo do rekompensaty, o której mowa w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

Trudno więc tutaj o argument, że przepis był zagmatwany i nie dało się go poprawnie zinterpretować.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z świadczeniem przedemerytalnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »