Przejście z renty na emeryturę, zasady i możliwości przeliczenia świadczenia

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Obecnie pobieram rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Ukończyłem 65 lat i zostanę automatycznie przeniesiony na emeryturę. Czy wyliczenie mojej emerytury może się oprzeć o art. 21 ustawy, czyli inaczej mówiąc, czy można ją wyliczyć „po staremu”, bo mam bardzo korzystny współczynnik podstawy wymiaru renty? W ZUS powiedziano mi, że będą mi liczyć wysokość emerytury po nowemu.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przejście z renty na emeryturę, zasady i możliwości przeliczenia świadczenia

Emerytura wyliczona wg nowych zasad

Z opisu wynika, że należy Pan do grupy osób urodzony po 31 grudnia 1948 r., co w konsekwencji obliguje organ rentowy do obliczania emerytury według tzw. nowych zasad.

Następnie wyjaśniam, że zgodnie z art. 24a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych emeryturę, o której mowa w art. 24 ww. ustawy, przyznaje się od dnia osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury, a w przypadku gdy wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy była wstrzymana – od dnia, od którego podjęto jej wypłatę. Nadto emeryturę oblicza się zgodnie z art. 26, z uwzględnieniem ust. 4 i 5, tj.: z uwzględnieniem tzw. tablic trwania życia.

Wskazuję również, że emerytura obliczona na zasadach określonych w art. 24a ust. 2-5 ww. ustawy nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wiek emerytalny

Zaznaczam, że przepis art. 24 ww. ustawy ma zastosowanie wyłącznie do osób urodzonych po 31.12.1948 r. i ustanawia dla nich wiek emerytalny, tj. wiek uprawniający do przejścia na emeryturę, na co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn. Użycie określenia „co najmniej” ma na celu podkreślenie, że jest jedyny rodzaj wieku emerytalnego.

Zatem podstawowym i zasadniczo jedynym warunkiem nabycia prawa do emerytury dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego (60/65 lat).

Z uwagi na datę Pana urodzenia kwalifikuje się Pan do grupy osób, dla których emeryturę wylicza się według tzw. nowych zasad.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Emerytura po nowemu a renta częściowa

Pan Jan przez ostatnie 10 lat pobierał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która była wyliczona na bardzo korzystnych zasadach. W dniu ukończenia 65 lat ZUS automatycznie przeniósł go na emeryturę. Mimo jego oczekiwań, aby wyliczenie emerytury oparto na podstawie dotychczasowej renty, organ rentowy zastosował nowe zasady zgodnie z art. 24a ustawy o emeryturach i rentach. Pan Jan otrzymał jednak gwarancję, że jego emerytura nie będzie niższa od dotychczas pobieranej renty.

 

Emerytura na podstawie nowych zasad a długi staż pracy

Pani Maria, urodzona w 1950 roku, przepracowała 35 lat i przez ostatnie 5 lat pobierała rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Po osiągnięciu 60. roku życia została automatycznie przeniesiona na emeryturę. W wyniku zastosowania nowych zasad jej świadczenie zostało obliczone z uwzględnieniem zgromadzonego kapitału emerytalnego oraz tablic średniego dalszego trwania życia. Choć początkowo była rozczarowana nowymi zasadami, ostatecznie uzyskała wyższą emeryturę niż dotychczasowa renta, dzięki długiemu stażowi pracy.

 

Ubezpieczony z krótkim stażem pracy

Pan Adam, urodzony w 1955 roku, przez większość życia prowadził działalność gospodarczą i odprowadzał składki minimalne. Przez ostatnie 3 lata pobierał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Po ukończeniu 65 lat został automatycznie przeniesiony na emeryturę, której wysokość obliczono zgodnie z nowymi zasadami, bazując na zgromadzonym kapitale i tablicach trwania życia. W wyniku zastosowania art. 24a ustawy, ZUS zagwarantował, że jego emerytura nie będzie niższa od pobieranej renty. Jednak świadczenie okazało się stosunkowo niskie ze względu na krótki staż pracy i niskie składki.

Podsumowanie

Przyznanie emerytury osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. odbywa się według nowych zasad, które uwzględniają zgromadzony kapitał emerytalny i tablice trwania życia. ZUS gwarantuje, że wysokość emerytury nie będzie niższa od dotychczas pobieranej renty. Aby skorzystać z korzystniejszych przepisów, należy spełnić określone warunki wynikające z ustawy.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w przygotowaniu pisma? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi specjaliści odpowiedzą na Twoje pytania.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny