Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego po udarze mózgu

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-11-09

Moja żona jest w chwili obecnej na zasiłku rehabilitacyjnym, który kończy się za trzy tygodnie. Kilka dni temu dostała udaru mózgu i jest oczywiście niezdolna do pracy. Czy po hospitalizacji żona będzie na zwolnieniu lekarskim, czy zasiłek rehabilitacyjny może być przedłużony?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że ubezpieczony, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, może ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (360 dni).

Należy podkreślić, że w praktyce ZUS rzadko przyznaje świadczenie na maksymalny okres 12 miesięcy. Jeśli więc po zakończeniu okresu przyznanego świadczenia ubezpieczony nadal jest niezdolny do pracy może ubiegać się o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego.

Jeśli Pana żona pobierała świadczenie rehabilitacyjne krócej niż 12 miesięcy – może ubiegać się o dalsze świadczenie. Nie ma w tym przypadku sensu, aby brała zwolnienie lekarskie, gdyż nie rozpocznie nowego okresu zasiłkowego i takie zwolnienie i tak byłoby niepłatne.

W tej sytuacji Pana żona powinna ubiegać się o przedłużenie poprzednio przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego (o ile – podkreślam po raz kolejny – było ono przyznane na mniej niż 12 miesięcy). W tym celu powinna jak najszybciej złożyć w ZUS oświadczenie na druku ZUS Np-7, dołączając do niego wypełnione przez lekarza leczącego zaświadczenie o stanie zdrowia na formularzu N-9.

Z kolei, jeśli przyznane dotychczas żonie świadczenie rehabilitacyjne było przyznane na 12 miesięcy żona musi – aby rozpocząć nowy okres zasiłkowy – odzyskać zdolność do pracy i po przerwie przedstawić kolejne zwolnienie lekarskie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Czy komisja może zasądzić świadczenie rehabilitacyjne wstecz?

Mąż przebywał na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia. Po 182 dniach zostało mu przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Niemniej jednak...

 

Wygaśnięcie umowy-zlecenia przed porodem a zasiłek macierzyński

Będąc w ciąży, byłam zatrudniona na umowę-zlecenie. Przed porodem (ok. 3 tygodnie) umowa wygasła. W ZUS-ie powiedziano mi, że uzyskać zasiłek...

 

Kiedy nie przelicza się ponownie wysokości zasiłku chorobowego

1 kwietnia zakończył mi się okres zasiłku chorobowego po 182 dniach choroby. W dniach 2-5 kwietnia przebywałam na urlopie, zaś 6 kwietnia przedstawiłam...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »