Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego po udarze mózgu

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-11-09

Moja żona jest w chwili obecnej na zasiłku rehabilitacyjnym, który kończy się za trzy tygodnie. Kilka dni temu dostała udaru mózgu i jest oczywiście niezdolna do pracy. Czy po hospitalizacji żona będzie na zwolnieniu lekarskim, czy zasiłek rehabilitacyjny może być przedłużony?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Pełen profesjonalizm. Polecam. Odpowiedzą na każde pytanie rzetelnie i podparte wiedzą.
Monika, terapeuta, 42 lata
Bardzo się cieszę, że jest taki serwis. Odpowiedzi są udzielane szybko i rzeczowo. Jeśli będę w przyszłości potrzebowała skorzystać z porady prawniczej to na pewno zwrócę się ponownie. Dużą zaletą jest to, że można zadać kolejne pytanie do pytania już opłaconego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Bogusława, 56 lat
Kozystam pierwszy raz z państwa usług i jak narazie nie mam zadnych negatywnych komentarzy, uważam ze dziłaja państwo sprawnie i nawet lekkie opóźnienia nie są źle widziane
Iwona, 49 lata, ekonom
Rzetelne i wyczerpujące odpowiedzi
Alicja, pedagog
Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że ubezpieczony, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, może ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (360 dni).

Należy podkreślić, że w praktyce ZUS rzadko przyznaje świadczenie na maksymalny okres 12 miesięcy. Jeśli więc po zakończeniu okresu przyznanego świadczenia ubezpieczony nadal jest niezdolny do pracy może ubiegać się o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego.

Jeśli Pana żona pobierała świadczenie rehabilitacyjne krócej niż 12 miesięcy – może ubiegać się o dalsze świadczenie. Nie ma w tym przypadku sensu, aby brała zwolnienie lekarskie, gdyż nie rozpocznie nowego okresu zasiłkowego i takie zwolnienie i tak byłoby niepłatne.

W tej sytuacji Pana żona powinna ubiegać się o przedłużenie poprzednio przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego (o ile – podkreślam po raz kolejny – było ono przyznane na mniej niż 12 miesięcy). W tym celu powinna jak najszybciej złożyć w ZUS oświadczenie na druku ZUS Np-7, dołączając do niego wypełnione przez lekarza leczącego zaświadczenie o stanie zdrowia na formularzu N-9.

Z kolei, jeśli przyznane dotychczas żonie świadczenie rehabilitacyjne było przyznane na 12 miesięcy żona musi – aby rozpocząć nowy okres zasiłkowy – odzyskać zdolność do pracy i po przerwie przedstawić kolejne zwolnienie lekarskie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »