Kategoria: Zasiłki

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego po udarze mózgu

Marta Handzlik • Opublikowane: 2016-11-09

Moja żona jest w chwili obecnej na zasiłku rehabilitacyjnym, który kończy się za trzy tygodnie. Kilka dni temu dostała udaru mózgu i jest oczywiście niezdolna do pracy. Czy po hospitalizacji żona będzie na zwolnieniu lekarskim, czy zasiłek rehabilitacyjny może być przedłużony?

Marta Handzlik

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że ubezpieczony, który po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, może ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (360 dni).

Należy podkreślić, że w praktyce ZUS rzadko przyznaje świadczenie na maksymalny okres 12 miesięcy. Jeśli więc po zakończeniu okresu przyznanego świadczenia ubezpieczony nadal jest niezdolny do pracy może ubiegać się o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego.

Jeśli Pana żona pobierała świadczenie rehabilitacyjne krócej niż 12 miesięcy – może ubiegać się o dalsze świadczenie. Nie ma w tym przypadku sensu, aby brała zwolnienie lekarskie, gdyż nie rozpocznie nowego okresu zasiłkowego i takie zwolnienie i tak byłoby niepłatne.

W tej sytuacji Pana żona powinna ubiegać się o przedłużenie poprzednio przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego (o ile – podkreślam po raz kolejny – było ono przyznane na mniej niż 12 miesięcy). W tym celu powinna jak najszybciej złożyć w ZUS oświadczenie na druku ZUS Np-7, dołączając do niego wypełnione przez lekarza leczącego zaświadczenie o stanie zdrowia na formularzu N-9.

Z kolei, jeśli przyznane dotychczas żonie świadczenie rehabilitacyjne było przyznane na 12 miesięcy żona musi – aby rozpocząć nowy okres zasiłkowy – odzyskać zdolność do pracy i po przerwie przedstawić kolejne zwolnienie lekarskie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiłkami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »