Kategoria: Emerytura

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyjazd za granicę do pracy na emeryturze

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2019-05-15

Od miesiąca jestem na emeryturze (data mojego ur. 1957), mam 40 lat pracy. Chciałabym wyjechać do pracy za granicę do Anglii. Czy muszę powiadomić o tym ZUS? Czy dotyczą mnie limity dochodowe wpływające na ewentualne zawieszenie świadczenia? Czy moja emerytura ulegnie zawieszeniu?

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

»Wybrane opinie klientów

Panie Mecenasie! Bardzo dziękujemy za całą pomoc - wiele wątpliwości nam Pan wyjaśnił . Sądzę, że dalej będziemy próbować same rozplątywać te nasze sprawy, choć jeśli napotkamy kolejne trudności, pozwolimy sobie w nowych zapytaniach skorzystać z Pańskiej pomocy. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Ewa, 70 lat, obecnie emerytka
Bardzo dziękuje Pani Izabeli za niezwykle klarowną poradę prawną. To już kolejny raz kiedy korzystam z usług portalu i wiem, że jak tylko będę potrzebował prawnego wsparcia to tu wrócę. Pozdrawiam
Miłosz, 31 lat
Bardzo fajna sprawa. Porada prawna bez ruszania się z domu i poszukiwania kancelarii. I do tego prawie błyskawiczna odpowiedź. Z udzielonej odpowiedzi jestem zadowolona. Co do ceny, to nie wiem czy zapłaciłam dużo czy mało, bo nie korzystałam wcześniej z porad prawników, więc nie mam porównania. Wydaje mi się jednak, że cena nie była zbyt niska w porównaniu do stopnia złożoności sprawy.
Barbara
Rzeczowe wyjaśnienie i informacja której nie mogłam nigdzie znaleźć, nikt nie potrafił konkretnie odpowiedzieć co mam zrobić, jaki wniosek mam złożyć. Cena bardzo sensowna, zwłaszcza że bez wychodzenia z domu, bez starty czasu, paliwa i wszelkiego po drodze wiem co mam zrobić.
Ewa, 35 lat, Pracownik IT
Serdeczne i szczere podziękowania dla Pana Janusza Polanowskiego za okazaną pomoc i doradztwo. Pełen profesjonalizm. Polecam.
Dawid, 29 lat, Przedsiębiorca

Generalnie obowiązek powiadomienia ZUS-u o podjęciu przez osobę pobierającą świadczenie emerytalne wynika z art. 127 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie z tym przepisem emeryt lub rencista jest zobowiązany zawiadomić organ rentowy o podjęciu działalności, o której mowa w art. 104 ust. 1–4, i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu, a po upływie roku kalendarzowego – o wysokości tego przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym.

Działalność, o której mowa, to działalność podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia społecznego – zatrudnienie, służba lub inna praca zarobkowa albo prowadzenie pozarolniczej działalności,, o której mowa w ust. 2 oraz z tytułu służby wojskowej, w służbach mundurowych.

Co istotne, zasady te stosuje się również do emerytów i rencistów osiągających przychód z tytułu działalności wykonywanej za granicą, a także do osób wyłączonych z obowiązku ubezpieczenia społecznego z tytułu ustalenia prawa do emerytury i renty lub wykonujących działalność niepodlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu.

Emeryci, którzy powszechny wiek emerytalny ukończyli przed podjęciem pracy zarobkowej lub przed przejściem na emeryturę, nie muszą informować ZUS-u o podjętej pracy zarobkowej. Oznacza to, że niezależnie od wysokości osiąganego przychodu, ich świadczenia nie podlegają zawieszeniu ani zmniejszeniu. Wynika to z art. 127 ust. 1a ustawy: „obowiązek określony w ust. 1 nie dotyczy emerytów, którzy wiek emerytalny 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) osiągnęli przed podjęciem działalności, o której mowa w art. 104 ust. 1–4.”

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Bez ograniczeń mogą dorabiać emeryci, którzy mają ustalone prawo do emerytury i przez cały rok kalendarzowy kontynuowali zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy i na rzecz tego samego pracodawcy, u którego pracowali przed przejściem na emeryturę. Dotyczy to również emerytów, którzy osiągali przychód z tytułu pracy nie podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

Tak więc poza wyjątkiem emerytów, którzy wiek emerytalny 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) osiągnęli przed podjęciem działalności, należy zgłosić do ZUS-u osiągane dochody z tytułu pracy za granicą.

W przypadku, kiedy świadczeniobiorca nie powiadomił o uzyskanych przychodach, rozliczenie z tego tytułu jest realizowane za okres 3 lat wstecz. Zgodnie bowiem z art. 138 ust. 5 ustawy emerytalnej kwoty nienależnie pobranych świadczeń w związku z osiągnięciem przychodów, o których mowa w art. 104 ust. 1, podlegają zwrotowi za okres nie dłuższy niż 1 rok kalendarzowy poprzedzający rok, w którym wydano decyzję o rozliczeniu świadczenia, jeżeli osoba pobierająca to świadczenie powiadomiła organ rentowy o osiągnięciu przychodu, w pozostałych zaś przypadkach – za okres nie dłuższy niż 3 lata kalendarzowe poprzedzające rok wydania tej decyzji. Skoro urodziła się Pani w 1957 r., to wiek 60 lat osiągnęła Pani 2017 r., osiągnęła więc Pani wiek 60 lat przed podjęciem pracy w Anglii.

Wiąże się to z tym, że może Pani łączyć pobieraną emeryturę z zarobkiem z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia i nie musi Pani informować ZUS-u o uzyskiwaniu dodatkowego przychodu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z emeryturą?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »